Kullanım Alanları

Cloud4Feed ile müşterilierinizle temas ettiğiniz tüm noktalarda gerçek zamanlı geri bildirim toplayabilirsiniz.

Perakende Sektörü

Cloud4feed’in çözümüyle, tüketiciler perakendecilere mağaza veya markayla ilgili beklentilerini, mağazanın görünümüyle ilgili görüşlerini, hatta talep ettikleri ürün/hizmetle ilgili isteklerini kolaylıkla aktarabiliyor. Daha mağazadan çıkmadan görüşlerini paylaşan tüketicinin görüşleri gerçek zamanlı olarak yönetime aktarılıyor.Yöneticilerde bu sayede datalara dayalı olarak doğru ve etkin kararlar verebiliyor.

Restaurant & Cafeler

Misafirlerin yemeklerin kalitesi, restoranın ambiyansı, servis hızı gibi konularda verdiği anlık geri bildirimler sayesinde daha müşteriler mekandan ayrılmadan memnuniyetleri ölçülüyor. Memnuniyetsizliğin nedeni çözümlenerek, mutlu müşteriler olarak mekandan ayrılması sağlanıyor.

Hastaneler & Sağlık Sektörü

Gerçek zamanlı hasta geri bildirimleri hastanelere, doktorlara, dişçilere ve daha bir çok sağlık personeline yön veriyor. Verilen hizmetin kalitesini ölçerek hastaların verilen hizmetten nasıl faydalandığını ve zaman içinde hastaların memnuniyet ve memnuniyetsizliklerindeki değişimleri anlamalarına olanak tanıyor.

Oteller & Konaklama

Otelde konaklayan misafirlerden alınan anlık geri bildirimler ile daha müşteriler otelden ayrılmadan şikayetlerine karşılık veriliyor. Şikayetlerine hızlı geri dönüş alan müşterilerle Cloud4feed’in çözümü sayesinde güçlü bir etkileşim kurulabiliyor.

Akaryakıt Sektörü

Cloud4feed ile akaryakıt almaya gelen müşterilerin verilen hizmet konusundaki görüşleri alınıyor, istasyon ve marka hakkındaki beklentilerini öğreniliyor. Alınan geri bildirimlerle yapılan iyileştirmeler sonucunda sadık müşteriler elde ediliyor.

Sinema & Eğlence Merkezleri

Alınan hizmetin kalitesi,servisin hızı, sunulan aktivite çeşitliliğ, mekanın temizliği gibi konularda alınan geri bildirimlerle müşterilerin memnuniyetsiz olduğu konular düzeltiliyor ve memnuniyeti artmış müşteriler sayesinde işletmeler daha karlı hale geliyor.

Eğitim Sektörü

Öğrencilerin öğretmenleri hakkındaki görüşlerini değerlendirmek, aktivitelere katılımlarını ölçümlemek, ders ve programların içerikleriyle ilgili görüşler alınıyor ve beklentilerin karşılanabilmesi doğru içgörüler elde ediliyor.

Ulaştırma Sektörü

Havayolu, otobüs kullanan ve/veya terminallerde bekleyen müşteriler aldıkları hizmet hakkındaki düşüncelerini ve önerilerini iletebiliyor ve yönetimin konuyla ilgili önlem alması sağlanıyor.

Share This