X Anasayfa Platform Hakkımızda Danışmanlık Çözümler Referanslar Blog İletişim Giriş Yap

Danışmanlık

Müşterileriniz ile bağınızı önemsiyoruz. Cloud4Feed platformu ile, sizinle müşteriye dokunduğunuz her temas noktası için anlık veri paylaşıyoruz. Bunun ötesinde uzun dönemde müşterileriniz ile olan ilişkinizin yönetimine ışık tutacak iç görüyü uzmanlığımız ile harmanlayarak sizinle paylaşalım. Alınacak tedbirler için yol haritaları ile stratejik iş ortağınız olmayı hedefliyoruz.

Müşteri Yolculuk Haritası

Göz göze geldiğimiz her müşterimizi nasıl marka elçimiz yapabiliriz? Hangi süreçlerde müşteri ile bağımız zayıflıyor? Bunun için öncelikle bir CRM çözümüne ihtiyacımız var. Cloud4Feed ile müşterileriniz ile temas ettiğiniz her aşamada, en uygun yöntem ile müşteri geri bildirimlerini topluyoruz ve hızlı aksiyon almanızı sağlayacak şekilde anlık olarak yöneticiler ile paylaşıyoruz.

Süreçler ile ilgili geri bildirimleri topladık ve geliştirmemiz gereken süreci biliyoruz. Artık neresi acıyor biliyoruz. O halde merceği doğrudan müşterinin kendisine çevirebiliriz. Müşteri Yolculuk Haritası ile süreçleri çok daha detaylı ele alalım.

Etki Analizi

Değişkenlerin sadece “NPS” ya da “Memnuniyet Endeks”i üzerindeki doğrudan ilişkilerine bakmak yeterli değil; etki analizi ile unsurların farklı performans kriterleri üzerindeki dolaylı etkisini de dikkate alıyoruz.

Böylece kaynaklarımızı nasıl en etkin şekilde kullanabiliriz, iletişim stratejimize nasıl yön veririz birlikte değerlendirebiliriz.

Sendikal Projeler

Dönemsel olarak Acsight tarafından gerçekleştirilen çok müşterili çalışmalardır. Raporlar, sektörel olarak yayınlanır. Her dönem hangi sektörün ele alınacağının duyurusu Acsight tarafından yapılır.

İlgili sektöre ait, müşteri bağlılık endeksi, müşteri tipolojileri ve özel aksiyon alanları sorgulanır. Firmalar kendi müşterileri nezdinde performanslarını ölçerken aynı zamanda rakiplerinin de performanslarını görebilmektedir. Kapsam standart bölüm ve özel bölüm olarak ikiye ayrılır ve standart bölüm talep eden her firma ile paylaşılabilir. Özel bölüm ise firmaların kendi soruları ile katılacağı bir alandır ve sadece ilgiliyi firma için raporlanır.

Özel Araştırmalar / Ad-hoc araştırma

Müşteri deneyimi ile ilgili anlık raporlamalar yapıyoruz. Böylece çığ gibi büyüyebilecek anlık sorunları çözebiliyorsunuz. Bir adım ötesi, uzun dönemde stratejilerimizi gözden geçirelim.

Alınabilecek aksiyonlara ışık tutacak özel veriler toplayalım. Gizli müşteri çalışmaları, masabaşı çalışmaları, birincil ve ikincil verileri harmanlayarak yapılabilecek özel analizler ile, iş ihtiyacınıza bağlı çözümler sunmak isteriz. Özel araştırmalar için öncelikle sizi dinlemek isteriz.

Eğitim

Müşteri deneyimini alanında iş ortaklarınız ya da proje ekibine verilebilecek eğitimler için uzman kadromuz ile hizmet vermekteyiz. Müşteri deneyimi alanında size özel tasarlanabilecek eğitim programları oluşturabiliriz.