X Anasayfa Platform Hakkımızda Danışmanlık Çözümler Referanslar Blog İletişim Giriş Yap

Platform

Müşterilerine doğru anket türleri ile ulaşarak en anlamlı çıktılara mı sahip olmak istiyorsun? En iyi ölçüm için en doğru metrikleri belirlemek temel amacın mı? Elimde çok yönlü seçenekler olsun dilediğimde farklı yöntemler uygulamak isterim mi diyorsun? Ve bütün bunları tek bir platfom üzerinden kolaylıkla oluşturup yönetmeyi mi arzuluyorsun? Doğru yerdesin.

Anket Oluşturma

Gelişmiş özellikleri ile donatılmış Cloud4Feed anket oluşturma sihirbazına giriş yap.

Detaylı Bilgi

NPS

Müşterileriniz sizi tavsiye edip etmeyeceğini mi öğrenmek istiyorsunuz? NPS (Net Promoter Score) anketleri ile bu ölçümü yapabilirsiniz.

Detaylı Bilgi

CSAT

Markanıza ait ürünlerin ya da hizmetlerin müşterinin beklentilerini karşılayıp karşılamadığını mı merak ettiniz? CSAT (Customer Satisfaction Score) ile müşterileriniz memnuniyet seviyelerini belirleyebilirsiniz.

Detaylı Bilgi

CES

Sorunların çözümü için gerçekleştirilen çabanın müşteri davranışına olan etkisini sorgulayan sorular yöneltilir. Soruların cevapları 3, 5 veya 7’li likert ölçeğinde alınır. Olumlu cevapların yüzdesi olumsuz cevapların yüzdesinden çıkarılarak CES hesaplanır.

Detaylı Bilgi

Çalışan Bağlılığı

Çalışan Bağlılığı Anketleri ile çalışanlarınızın kurum içi çalışma deneyimini artırarak firmanıza olan bağlılığını artırmayı mı diliyorsunuz? Doğru ölçüm için doğru soruları sormak istiyor ve daha fazlası mı diyorsunuz? Cloud4Feed ölçümleme seçenekleri tam size göre.

Detaylı Bilgi