X Anasayfa Platform Hakkımızda Danışmanlık Çözümler Referanslar Blog İletişim Giriş Yap

Blog

Mağaza İçi Müşteri Deneyimini Artırmanın Faydaları

Perakende sektöründeki pandemi odaklı gelişmelerden bağımsız olarak, fiziksel mekanda faaliyet gösteren kuruluşlar, kalıcı misyonlarını benimsemeye devam ediyor: Tüketicileri perakende satış noktalarına götürmek ve onları memnun şekilde geri göndermek. Geçen yıl boyunca e-ticarete verilen önem bu misyonu değiştirmedi, ancak müşterilerin benzersiz mağaza içi deneyimler istediklerini bir kez daha göstermiş oldu.

Deneyimler, müşterileri nasıl kapıdan içeri soktuğunuz ve onları mağazalarınızda para harcamaya nasıl ikna ettiğinizdir. Müşteriler mağaza içi deneyimden memnun kaldıkları sürece mağazanızı her ziyaret ettiklerinde gerçekten daha fazla harcama yapacaktır. Mağaza içi müşteri deneyimlerinizin kalitesi doğrudan gelirlerinizle bağlantılıdır.

"Mağaza içi deneyim" her zaman mutlaka "mağaza içi" anlamına gelmiyor. Uygulamadan mağazaya, gerçek mekanda faaliyet gösteren deneyimin her özelliği önemlidir. Alışveriş yapanlar, geleneksel perakende deneyimlerinden her zamankinden daha fazlasını bekliyor. E-ticaretin rahatlığı ve sığ dünyalarla dolu bir dünyada benzersiz deneyimlere duyulan ihtiyaç arasında, perakendeciler kaliteli ürünleri alışveriş yapanların memnun edecekleri şekilde uygun bir şekilde sunmak zorundadır. Yüzleri güldüren müşteri deneyimleri sunma görevini üstleniyorsanız, kuruluşunuz için elde edilecek gerçek faydalar vardır. Sizler için kaliteli mağaza içi deneyimler sunmanın en önemli faydalarından bazılarını belirledik.

Daha Güçlü Müşteri Sadakati

Perakendeciler, müşterilerinin işini tüm çalışma saatlerinde kabul etmeye istekli olsa da, müşteriler her zaman karşılık vermez. Yapılan araştırmalar, tüketicilerin yüzde 25'inin bugün her zamankinden daha sık marka değiştirdiğini ve alışveriş yapanların yüzde 48'inin son bir yılda gerçek bir perakendeciyi dijital bir perakendeciyle değiştirdiğini ortaya koydu.

Kaynak: Raydiant

Geçmişte yapılan araştırmalar, alışveriş deneyiminin rahatlığını, ödeme kolaylığı ve kampanyaların müşterilerin perakendecilere karşı daha fazla sadakat duygularını besleyebileceğini ortaya koydu. McKinsey, rekabetçi perakendecilerin sadakat programlarını müşterilerin kullanmaya meyilli olduğu şekilde yenilemek için nasıl ortaklık kurduklarına dikkat çekiyor.

Bununla birlikte, müşteriler arasında sadakat oluşturmanın en net yolu, mağaza içi deneyimin tamamına odaklanmaktır. Tüketicilerin yüzde 82'si olumlu bir mağaza içi deneyim yaşarlarsa geri dönüp tekrar alışveriş yapacaklar. Tek seferlik bir sadakat taktiği uygulamaya çalışmak yerine, perakendecilerin dikkatlerini mağaza içi deneyimin temel özelliklerine (ürün teklifleri, mağaza düzeni, dijital ekranlar, ödeme ve rahatlık) yönlendirmeleri daha iyi olabilir. Alışveriş yapanların bize söylediğine göre, mağaza içi deneyimin bu alanlarını mükemmelleştirmek onların sadakatini kazanmanın anahtarıdır.

Daha Fazla Mağaza Cirosu

Başarılı mağaza içi deneyimlerle müşterilerin tekrar eden işlerini kazanarak, uzun vadeli gelirlerinizi artırırsınız. Ayrıca, alışveriş yapanların yüzde 64'ü başarılı bir mağaza içi deneyiminin güzel hislerini hissediyorlarsa ziyaret başına daha fazla harcama yapacağından, ziyaret başına gelirinizi artırmayı bekleyebilirsiniz.

Daha Fazla Çok Kanallı Harcama

Unutulmaz mağaza içi deneyimlerden yarattığınız olumlu duygu hemen kaybolmaz. Olumlu bir müşteri deneyiminin yarı ömrü, ödemenin ötesinde ve hatta alışveriş yapanın otoparktan ayrılmasının ötesinde sürer.

Olumlu bir mağaza içi deneyime sahip olduklarında, müşterilerin yüzde altmış birinin markanızdan çevrimiçi satın alma olasılığı daha yüksektir. ABD e-ticaret satışlarının 2021'in ikinci çeyreğinde yüzde 9,3 artmasının kanıtladığı gibi, çevrimiçi alışverişin bir mağazayı ziyaret etmekten daha uygun olduğu zamanlar vardır.  Müşteriler umursadığınızı hissederse markanızı çevrimiçi veya çevrimdışı olarak destekleyecekler.

Evet, yukarıda belirlediğimiz faydaları yakalamak için uzun vadeli çalışmalar yürütmeniz ve kapsamlı bir strateji geliştirmeniz gerekecektir.

Bu sizi korkutmamalı çünkü stratejinizi hayata geçirdiğiniz andan itibaren Cloud4Feed’in üstün ölçümleme ve raporlama imkanlarıyla başarılarınızı artık anlık olarak takip edebileceksiniz.