X Anasayfa Platform Hakkımızda Danışmanlık Çözümler Referanslar Blog İletişim Giriş Yap

Blog

Mobil anket kiosku nedir?

Mobil anket kiosku dokunmatik ekrana sahip, veri toplamaya yarayan dijital bir platformdur.

Mobil anket kiosklarında bilgisayarlarda olduğu gibi farklı işletim sistemleri kullanılabilmektedir. Genellikle en çok tercih edilen android tabanlı işletim sistemine sahip kiosklardır.

Mobil anket kiosklarını kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?

Mobil anket kiosklarında dikkat edilecek birden fazla husus vardır. Bu hususlar hem kioskun bizler için doğru verileri toplamasında yardımcı olurken hem de kioskun daha efektif kullanılmasını sağlamak adına önemlidir. Bu hususları ana başlıklar altında inceleyelim;

1-Standın Yapısı

Standın yapısı hem görsel olarak insanlara hitap etmeli hemde ergonomik olmaldır. Görsel olarak hitap etmesi için stand dış giydirmeleri dikkat çekici olmalıdır. Bu tarz kiosklar insanlar tarafından fazlaca ilgi görürken aynı zamanda çocukların da ilgisini fazla çekmektedir. Bu nedenle dışarıdan müdahale edilebilecek bir yapısı olmamalıdır. Cihaz sürekli elektriğe bağlı olacağından, fişten çekilecek bir konumda olması veri kaybına neden olacaktır.

2- Standın konumlandırılması

Kioskun konumlandırılması verilerin doğru toplanmasındaki en önemli etkenlerden biridir. Kiosk her zaman insanların ulaşabileceği, göz önünde ve dikkat çeken bir yerde konumlandırılmalıdır. Örnek vermek gerekirse, bir mağazada kasa sırasına yakın olması ilgi çekecektir ve insanlar sıra beklerken kolaylıkla görüşlerini bildirebilceklerdir. Mağaza çıkışları da veri toplamak için etkili konumlardan biridir. Alışveriş sonrası insanlar mağazalardan ayrılmadan önce yapmış oldukları alışveriş ile ilgili görüşlerini bildirebileceklerdir.

3- Kiosk modunda kilitleme

Kiosk modu, mobil anket cihazlarını mevcut amaç dışında kullanılmasını engellemek adına kullanılmaktadır. Bu mod aktif olduğu süre boyunca cihazlar anket programı dışında kullanılamaz. Bazı insanlar özellikle çocuklar kiosk cihazlarında oyun oynamak veya video seyretmek adına girişimlerde bulunabilmektedirler. Kiosk modunda kilitleme ile bunun önüne geçilmektedir.

4- Cihaz takibi ve alarmlar

Cihazlar internete bağlı olduğu sürece cihaz takibi MDM ile (Mobil Device Management) ile istenildiği zaman yapılabilir. Aynı zamanda cihazlar fişten çekildiğinde veya kapatıldığında alarm tanımlanarak cihazların sürekli aktif tutularak veri kaybının önüne geçilmelidir.

5- Açılış ve Kapanış saatleri

Kiosk cihazları konumlandırıldığı yerdeki çalışma saatlerine göre ayarlanmalıdır. Cihazların sürekli açık olması cihaz ömrü için çok tercih edilmemektedir. Aynı zamanda çalışma saatleri dışında gelecek olan gerçek olmayan verilerin de önüne geçecektir.

6- Uzaktan erişim

Kiosk cihazlarına MDM programı (Mobil Device Management) ile uzaktan erişilinebilir. MDM programı ile cihaz kontrolü periyodik olarak yapılmalıdır. Bu şekilde cihazların aktif olup olmadığını ve verilerin doğru bir şekilde gelip gelmediği kontrol edimelidir.

7- Uygulama yükleme

Kiosk cihazlarında istenildiği zaman uzaktan bir uygulama yükleme yapılabilir. Bu anket görseli ve tasarımı içinde mümkündür. Dönem kampanyaları veya bilgilendirmeleri için farklı arka plan görselleri kullanmak dikkat çekici olacaktır.

8- Kiosk bakımı ve temizlik

Kiosk cihazları bulunduğu konumda gerek ekran gerek gövde olarak zamanla kirlenmektedir. Özellikle veriler dokunmatik ekran aracılığı ile tıklanarak iletildiğinden dolayı belirli bir zaman sonra kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Bu nedenden dolayı her gün sonunda kiosk konumu temizlenirken kiosk gövdesi ve ekranı da temizlenmelidir.