X Anasayfa Platform Hakkımızda Danışmanlık Çözümler Referanslar Blog İletişim Giriş Yap

Blog

Müşteri anketleri müşteri sadakatini nasıl artırır?

Müşteri anketleri sadece size iç görü vermez, aynı zamanda müşteri sadakatini ve müşterilerle marka arasındaki bağlantıyı da güçlendirir.

Müşteri anketleri işiniz için çok önemlidir. Müşterilerinizi dinleyerek onları nasıl mutlu müşteri yapabileceğinizi anlar ve mutlu müşteriler sadık müşterileriniz olarak markanızı tanıtmanıza yardımcı olurlar. Müşteri anketleriyle;

Müşteri deneyimlerini düzeltebilir ve mutsuz müşterilerinizin önüne geçebilirsiniz.Müşterilerinizin neden rakip markayı tercih ettiğinizi öğrenirsiniz.Yeni müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve taleplerini öğrenerek servisinize veya ürününüze yön verebilirsiniz.

Müşterilere ulaşarak onları daha bağlı hissettirin.

Etkileşimde olmayan müşteriler sadık müşteriler değildir. Markayla ilişki kurduğunu hisseden müşteriler, bir sonraki alışverişlerinde sizin markanızı hatırlarlar ve etrafına sizin markanızı önermeye başlarlar. Müşteri anketleri müşterileriniz için sıkıcı değildir. Müşterilerinizin sizin markanıza ulaşabilmesi için bir şanstır. Sizin markanız adına düzenlenmiş, şık görünümlü bir anket ile markanız için iyi bir izlenim yaratırken bir yandan da geri bildirim toplayabilirsiniz.

Müşterilerinizin düşüncelerini sorarak onları değerli hissettirin.

Müşterilerinizin düşünceleri var ve müşterileriniz sizin onları duymanızı istiyorlar. Onların düşüncelerini öğrenmek istediğinizde kendilerini daha değerli hissederler. Onların sadece memnuniyetlerini puanlamalarını istemeyin aynı zamanda açık uçlu sorularla gerçek düşüncelerini öğrenmeyi çalışın. Sunduğunuz ürün veya hizmet beklentilerini nasıl karşıladı, müşterilerinizin istediği promosyon veya kampanyalar neler, sunduğunuz müşteri hizmetlerinden beklentileri var mı? vs. Müşteri anketleri sayesinde müşterilerinize fikirlerini sizinle paylaşma fırsatı sunmuş olursunuz.

Sorunları ortaya çıkarın ve müşteri işletmenizden ayrılmadan sorunları çözün.

Müşteriniz sizden çıkıp, rakip markayı tercih ettiğinde onun problemini çözmek için çok geç kalmış olursunuz. Müşterinin sorunu daha çok sıcakken, problemi çözüp müşterinizde iyi bir izlenim bırakarak ayrılmalısınız. Bunun da en iyi yolu müşteri anketleridir. Senede bir yapılan anketlerin veya sadece satın alma yapmış olan müşterilere yaptığınız anketler efektif değildir. Müşterinin temas ettiği her noktadan geri bildirim toplamalısınız ve bunu sürekli olarak yapmalısınız. Bu şekilde müşterilerinizin deneyimini her açıdan anlayabilir ve analiz edebilirsiniz.