X Anasayfa Platform Hakkımızda Danışmanlık Çözümler Referanslar Blog İletişim Giriş Yap

Blog

Tüketici İç Görüleri Kullanılarak Şirket Davranışlarını Değiştirebileceğiniz 4 İpucu

Başarılı bir işletme veya marka için düzgün tüketici iç görüleri toplamak şarttır. Ancak bu iç görülerle nasıl hareket edileceği ve bu iç görünün nasıl kullanılacağı çok daha önemlidir. Tüketici iç görülerini toparlayabileceğiniz düzgün bir sistem ile işletmenizi her açıdan yükseltebilir, sattığınız üründen tüketicinizin satın alma davranışa kadar her detayı öğrenebilirsiniz.

İşte tüketici iç görülerini kullanarak şirket kararlarını daha doğru vermenizi sağlayacak bazı ipuçları

Gerçek zamanlı geri bildirim; Çoğu şirket hala tüketicilerden geri bildirim alabilmek için yıl içinde birkaç kez soru sorarak geri bildirim toparlamaya çalışmaktadır. Bu yöntem yerine müşterilerin kendi uygun olduğu her anda size geri bildirim verebileceği bir sistem ile gerçek duygularını öğrenebilmeniz sizi bir adım yukarıya taşıyacaktır.

Doğrudan geri bildirim; Müşteriden gelen geri bildirimlerin doğrudan hizmetten veya üründen sorumlu kişiler tarafından da görülmesi önemlidir. Böylece sorumlu kişiler müşterisine hızlı bir şekilde geri bildirim yapabilir, müşteriyle olan etkileşimlerini arttırabilir. Olumlu iç görüler daha iyi hizmet verebilmeleri için onları hırslandırırken, olumsuz geri bildirimler düzeltilmesi gereken noktalar konusunda onları alarma geçirebilir.

Detaylara odaklanmak; Skorlar, puanlar, lider tabloları gibi tüketicilerden gelen geri bildirimlerle ortaya çıkan genel resme bakarken altında yatan detayları da incelemek gereklidir. Tüketicinin ürün veya hizmet ile ilgili talepleri, mağaza atmosferiyle ilgili düşünceleri veya çalışanlar hakkında vereceği geri bildirim gibi detaylarla alacağınız aksiyonlar işletmeniz için çok daha doğru olacaktır.

Yöneticileri etkileşimde tutun; Şirketin yöneticileri ve sahipleri de tüketicilerden gelen geri bildirimler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Her tüketiciden gelen her geri bildirim detayını bilmelerine gerek yoktur ancak genel olarak tüketicinin duygularını anlamaları ve ne yönde hareket etmeleri gerektiği konusunda fikirleri olmalıdır. Bu bilgilerle yöneticiler ekiplerini değerlendirmenin ötesinde onlara koçlukta yapabilirler ve böylece çalışanlara şirketin ve kendi hedeflerini gerçekleştirmeleri konusunda yardımcı olabilirler.