X Anasayfa Platform Hakkımızda Danışmanlık Çözümler Referanslar Blog İletişim Giriş Yap

Blog

Uzaktan çalışmak çalışan bağlılığını nasıl etkiliyor?

Uzaktan çalışmanın çalışan memnuniyeti üzerindeki etkisini anlamak zor bir iş. Bu yeni yaşam tarzına uyum sağlamak bazılarına kolay geldi bazıları ise sessizce acı çekti. Google, Facebook vb. gibi büyük markalar, yakın zamanda evden çalışma politikalarının bu yılın sonuna kadar yürürlükte kalacağını ve koşullara bağlı olarak daha da uzun sürebileceğini ve bu yeni düzenlemelerle birlikte yeni sorunların daha erken ortaya çıkacağını duyurdu.

Çeşitli kurumlar tarafından yayınlanan istatistikler ve raporlar, çalışanların bir kısmının uzaktan çalışma durumunu iyi ve olumlu bir şekilde ele alırken, diğer yandan büyük bir memnuniyetsizlik de olduğunu gösteriyor. 

Uzaktan çalışmanın çalışanlar üzerinde iyi mi yoksa kötü mü etkisi olduğu tartışması bir yere kadar neredeyse sonuçsuz hale geliyor.  Doğru cevabı bulmak için daha çok geribildirim kültürünü sisteme entegre etmeye odaklanmalıyız. Bu da düzenli olarak çalışan bağlılığı ölçümlemesiyle gerçekleştirilebilir.

Evden veya ofisten çalışan çalışanlardan geri bildirim toplamak, toplanan verileri çalışanlara sağlanan fayda programlarını iyileştirmek için gerekli değişiklikleri yapmak için kullanmak önemlidir. Cloud4Feed, firmaların anket oluşturma ve geri bildirim toplama sürecini kolay ve sorunsuz hale getirmelerine yardımcı oluyor. Cloud4Feed platformunun çalışan bağlılığı ölçümleriyle topladığı veriler, uzaktan çalışmanın etkisinin her iki tarafını da göstermiştir.

Uzaktan Çalışmanın Çalışanlar Üzerindeki Olumlu Etkileri

İş Yaşam Dengesi

Uzaktan çalışma, çalışanların iş yaşam dengesini sağlamalarına yardımcı oldu, böylelikle işlerini yaparken ailelerine de vakit ayırabildiler.

Daha Az Dikkat Dağınıklığı

Uzaktan çalışmanın çalışanlar üzerinde olumlu bir etkisi var çünkü çalışırken genellikle karşılaştıkları gereksiz kesintileri ortadan kaldırabiliyorlar. Örneğin çay-kahve molaları, ekip arkadaşlarının soruları gibi kesintilere uğramıyorular.

Zaman Tasarrufu

Evden çalışmak, çalışanların ofis yerine işe gidip gelirken zamandan tasarruf etmelerine ve trafik stresinden kaçınmalarına yardımcı oldu. Özellikle İstanbul gibi trafiğiyle ünlü şehirlerde çalışanlar rahat bir nefes aldı.

Verimlilik

Uzaktan çalışma, çalışanların son teslim tarihlerini daha verimli bir şekilde yerine getirmelerine yardımcı oldu ve odaklanmaları nispeten iyileşti.

Uzaktan Çalışmanın Çalışan Bağlılığına Olumsuz Etkileri

Motivasyon Düşüklüğü

Birçok çalışan ofis kalabalığından uzakta yalnız çalışmaktan mutlu olurken, diğer bir kısmı da evden yalnız çalışırken kendini kasvetli ve motivasyonsuz hissediyor.

Kötü iletişim

Çalışanlar iletişimle ilgili sorunlarla karşı karşıya kalıyorlar.Sürekli ve zamansız gerçekleşen video konferanslar, mesai saatlerinin bulanıklaşması da cabası. 

Ruh Sağlığı ile İlgili Endişe

Evde sosyal imkanlar kısıtlı olduğundan hayat bir yerden sonra ciddi olarak monotonlaşabiliyor. Çalışanlar bununla başa çıkmakta sıkıntı yaşayabiliyorlar. Bu da ruhsal sağlıklarının bozulacağına dair endişelere yol açıyor. 

Özetle uzaktan çalışmanın çalışan bağlılığı üzerinde net bir pozitif ve net bir negatif etkisi olduğunu söylememiz çok güç. Ancak bunu ölçümlemek ilk adım. Mevcut durumda çalışanlarınızın bağlılığını anlamak için onlara doğru sorular sormalı ve seslerine kulak vermelisiniz. Gerçek bağlılık işte bu adımla başlar.